Under 13 Girls

First

Fay Wiggins 120 points

Following in true Wiggins fashion, Fay has quickly adapted to criterium racing. Consistency is the key to her success.

Second

Dakota Sime 74 points

True competitor in all senses, drives on hard and never gives up.

Third

Rachel Yeo David 60 points

Showed some true grit to fight to the end in each event she rode.

Under 13 Boys

First

Samuel Washington 120 points

Truly a champion in the making, consistent form equals series winner

Second

Ben Scott 90 points

Great first year of racing for Ben, showing an ability to keep improving in the future

Third

Samuel Castle 89 points

Unfortunately missed the final round due to illness, but competed well and learnt alot this year.

E Grade

First

Hayden Ivins 111 points

Great fought battle with Darren Lee, Hayden adapted well to the variety of circuits.

Second

Darren Lee 102 points

The first year back into racing for the experienced Lee after many years off the bike, fantastic result to place second.

Third

Peter Washington 49 points

Solid ability to keep pushing to the finish, true grit

D Grade Women

First

Sophie Burton 116 points

Sophie showed real class this year in her first Ring Series, look out C Grade

Second

Hannah Yeo David 74 points

Always active near the front of the bunch, Hannah has gained some great experience this season

Third

Charlotte Day 36 points

Having to travel to attend, Charlotte was forever consistent, big future ahead.

D Grade Men

First

Ryley Collett 91 points

One of the ‘most improved’ riders of the series, ready to step up into C Grade

Second

Thomas Wheeler 74 points

A fast finisher with talent to burn, very aggressive competitor

Third

Zac Andrijasevich 67 points

Great attacking form towards the end of the series, a force to be reckoned with. 

C Grade Women

First

Isabella Commons 118 points

Showed class beyond her years, a true talent in the making

Second

Sally Carter 72 points

Coming into some classy form towards the end of the series, unfortunate to have to miss the last round.

Third

Sam Bolton 67 points

First year up from D Grade, Sam was always aggressive and making each round a tough fought battle.

C Grade Men

First

Mark Claydon 113 points

Super consistent finishing form, ready to step up to B grade.

Second

Brendon Scott 82 points

Super top end speed and pushed the series winner right to the end.

Third

Desmond Smith 70 points

Improved immensely over the past 12 months and started strong at the beginning of the Series, we’ll see a lot more of Des in the future. 

B Grade Women

First

Emily Wiggins 118 points

The pinnacle of our junior talent, never to be beaten.

Second

Vanessa Johnson 83 points

Stepping up each event she enters, Vanessa showed true grit and determination.

Third

Kirstie Moore 76 points

One of the consistent performers during the series, more podiums will soon follow.

B Grade Men

First

Joshua Commons 91 points

Outstanding performer during this entire series – most improved rider.

Second

Beau L’fort 76 points

Three wins from three starts, shows he has the talent to go far. Ready to step up a grade.

Third

Chris Glasby 71 points

Most aggressive rider of the series, always in the moves and animating each event.

A Grade Women

First

Teneal Attard 115 points

First year Ring series rider and without a doubt, the biggest name to come from the series – A big threat in future events.

Second

Kate Bonner 83 points

Truly an underdog, but consistency throughout the series has earned the second step on the podium, outstanding effort.

Third

Dharlia Haines 68 points

An exceptional final win elevated this outstanding athlete onto the podium, you’ll hear more about Dharlia in the near future.

A Grade Men

First

Luke Pledger 73 points

Experience counts for everything, Luke was aggressive through the entire series and an outstanding win in round three topped of a great series win.

Second

Timothy Sellar 73 points

Pipped at the post on count back, but overall, a great series for Sellar. In all the moves and really starting to show what he is capable of as a rider.

Third

Mitchell Lees 65 points

Another rising star in the making, Lees was able to find himself in some winning moves throughout the series, allowing crucial points to place him in third spot on the podium.

Club Award

For the second year running the Midland Cycling Club has topped the Club Series award.

This is a great testament to all the hard work the club offers its members and to the support the members constantly give towards WA racing.